Tölgyfalevél

Útravaló a márciusi klubról

Több, mint 20 családból 40 fő vett részt a márciusi online klubon, melyen eleinte passzív hallgatóként kísérhettük végig a Tölgyes Család vállalkozásának történetét és újrastruktúrálását, majd hirtelen – a családtagok szerepeit magunkra öltve – a családi konfliktusok kellős közepén találtuk magunkat… Mindannyian egyetértettünk abban, hogy minden idők egyik legjobb játéka volt, ezért mindenki a folytatásra voksolt.

Az epizódok meghallgatásához kattints a linkekre:

A Tölgyes Család bemutatása

Kitekintés – a cégátalakítás szempontjai

A Tölgyes Család új cégstruktúrája

Konfliktusok a Tölgyes Családban

Családtag – párbaj és konklúzió

Dávid prezentációinak diáit ide kattintva tudod megnézni.

Útravalók Boross Dávidtól

Tölgyesék esettanulmányával és szerepjátékával elsősorban azt modelleztük, hogy egy alapvetően jól működő családi vállalat mennyire komoly akadályba ütközik, ha nincs egy világos célok alapján, hosszútávra kialakított vagyontervezése. A program során alig egy órája volt a résztvevőknek megismerni a család és a cég történetét, majd 20 perc volt arra, hogy a csoportok 1-1 karakter bőrébe bújva kialakítsák ki álláspontjukat a jövőt illetően. Arra különösen büszkék lehetünk, hogy a családtagokat alakító szereplők (tagjaink) hitelesen hozták a formájukat. A családtagok „vitájában” érdekes volt megfigyelni a dinamikát, ahogyan a teljesen különböző egyéni érdekek lassan, de elkezdtek összecsiszolódni. A legfontosabb nulladik tanulság tehát, hogy a családtagok (és döntéshelyzetben releváns külső szereplők) között folyamatosan fenn kell tartani a kommunikációt, erre pedig vannak formális és informális eszközök.

Szándékosan nem született megoldás, hiszen ilyen módon (rövid idő alatt, szakértői támogatás nélkül) nem is lehet. Meghagytuk a résztvevőkben a kétségeket és tovább fogjuk vinni Tölgyesék történeti szálát! A következő alkalmakon megpróbálunk közösen kitalálni nekik egy olyan megoldást, amiből mindannyian tanulhatunk.

Útravalók Varga Szabolcstól

  • A vagyontervezés során a különböző várható és váratlan kiadásokkal is tervezni kell, nem pedig utólagosan reagálni.
  • Az osztalékot generáló üzlet pénzügyi biztonsága prioritást élvez, ennek számára mindig kell tartalékot biztosítani.
  • Ehhez igazodnia kell a céges osztalékpolitikának, illetve a vagyonkezelő cég családtagok számára történő kifizetéseinek is:
  • A cégnél konzervatív osztalékpolitikát érdemes folytatni, hogy fel lehessen tartani a cég versenyképességét.
  • A vagyonkezelőből sem szabad minden beérkező forrást – a cégből eredő osztalékot + befektetések hozamát- teljesen kifizetni a kedvezményezetteknek.
  • Ahhoz, hogy a családi vagyonkezelést több generáció számára is kedvezővé lehessen tenni, az alapító generációnak gesztusokat kell gyakorolnia, de ez nem mehet az életszínvonaluk rovására hosszabb távon sem.
  • El kell dönteni, hogy a család a méltányosság vagy az egyenlőség elvét követi. Az első esetben azoknak a családtagoknak, akiknek nincs szerepük a családi cégekben, nem onnan érdemes megteremteni a szükséges forrásokat, hanem egyéb befektetések (ingatlan, pénzügyi stb.) hozamából. A második esetben mindenkinek jár az operatív cég hozamából.
  • Az operatív vezetői feladatokhoz kapcsolódó javadalmazást és a tulajdonosi / kedvezményezetti juttatásokat nem szerencsés keverni.
  • A vagyonkezelő vezetői utódlásának menetét időben le kell fektetni.

A cégstruktúra átalakítás gyakori indítékai:

  • A tulajdonosok igénye a tiszta viszonyok megteremtésére a generációváltást megelőzően
  • Banki finanszírozás
  • Részértékesítés
  • Gazdasági szükségesség

Egy generációkon átívelő struktúra kialakításának előfeltétele az átlátható (letisztult) rendszer.

Útravalók Kalocsai Zsolttól

A különböző céges struktúrák a cégek keletkezésével egykorúak. Picit olyan ez, mint amikor korosodunk és érdemes elmenni egy egészségügyi kivizsgálásra, hogy minden rendben van-e a szervezetünkkel. Ha esetleg nem, akkor ér igazán sokat egy esetleges probléma időben történő felismerése, hiszen ekkor még minden kezelhető, gyógyítható. Nos, a céges struktúra is ehhez hasonló, érdemes időnként elvinni egy szakértőhöz és egy „egészségügyi csekkolást” lefolytatni, még akkor is, ha azt gondoljuk minden a legnagyobb rendben van. Többnyire ugyanis kiderül, hogy vagy nincs minden rendben, vagy vannak optimalizációs lehetőségek, amelyek a következők lehetnek:

  • Jogi kockázatok csökkentése, kiszűrése

A házassági szerződés jelentősége megnőtt. Válás esetén gyakori probléma a céges vagyon megosztása, hiszen a napi operációban általában a férj vesz részt.

  • Vagyonmegóvás, a felhalmozott céges és privát vagyon elkülönítése, működtetése

A hobby vagyon a céges vagyontól elkülönítendő, mert nem az alap gazdasági tevékenységhez kapcsolódik, így más adózás alá esik.

  • Adójogi megfontolások az operatív működés és a felhalmozott vagyon, illetve a beruházások tekintetében
  • Finanszírozási megoldások, kockázatkezelés
  • Örökösödési megfontolások, vagyonmegosztás ld. Tölgyesék

A cégstruktúra átalakítása ezt is szolgálja, a bizalmi vagyonkezelés szoros kapcsolatban áll az örökösödéssel.

  • Cégértékesítés vagy részértékesítés előkészítése

Ahogy azt Tölgyeséknél láttuk, készült egy adott helyzetre egy struktúra, ami viszont nem jelenti azt, hogy az örökre állandó, amennyiben a körülmények változnak, az magával hozhatja, hogy a cégstruktúrán, vagyontervezésen is változtassunk.

A cégstruktúra átalakítás folyamatának lépései:

  1. lépés: szándékok, tények, körülmények felmérése
  2. lépés: igényfelmérést követően egyéb tényezők feltérképezése pl. utódláskor a cégstruktúra átalakítása gyakran az üzletágak szétválasztásával történik
  3. lépés: tervezés (2-6 hónap)
  4. lépés: többlépcsős beszélgetések tanácsadó, jogász, szakértő, pszichológus stb. bevonásával
  5. lépés: tényleges kivitelezés (akár fél év is lehet)
  6. lépés: utánkövetés, utómunkálatok, esetleges finomítások

A multinacionális tanácsadók gyakran „polcról levett” terméket kínálnak és általános struktúrálást javasolnak költséghatékonyság miatt. Az egyedi igényfelmérés teljes vagyonfelméréssel, cég- és ingatlanbecsléssel indul. Időigényessége miatt ez jóval drágább, ám közép- és hosszútávon kifizetődő. Egy jól kialakított cégstruktúra a piaci (működési, gazdasági és jogi) kockázatokat nagy mértékben csökkenti, illetve kiszűri.  

Útravalók Papné Berger Tímeától

Egy vállalat életében ugyanolyan fontos meghatározni és felmérni a kockázatokat, mint egy család életében. Elengedhetetlenül fontos, hogy a vállalat vagyonát ne keverjük össze a magánvagyonnal, ezért célszerű azt külön választani. Egy jogi személynek az életében ugyanúgy felmerülhetnek váratlan helyzetek, ahogy a magánszemélyek és ezzel együtt a családok életében. Mind a cég esetében, mind a család életében mérlegelni kell ezeket a helyzeteket és tudatosan készülni kell a váratlanra, olykor a legrosszabbra. A legrosszabb helyzetekre felkészülten sok jóval találkozhatunk, és így válik a pesszimista felfogásunk optimistává. A nehéz helyzeteket tervezve pedig nem ijedünk meg a bizonytalanságtól, hiszen tudjuk merre tovább.

Hogy ez miként valósítható meg?

1. Rövid, közép és hosszú távon is rendelkeznünk kell megtakarítással. Rövid távon azért, hogy hozzáférhető legyen. Közép távon azért, hogy a váratlan kiadások esetén is legyen mihez nyúlni. Hosszú távon pedig a biztonságért.

2. Megfelelő elképzeléssel, megoldással kell rendelkeznünk a váratlan élethelyzetekre (pl.: baleset, betegség, halál, munkaképtelenség, válás stb.). Ezeket a család szintjén, egyéni szinten és céges szinten is védeni szükséges! Mert így kerülhető el az alábbi állítás: “Úgy lesz az emberből szegény ember, hogy előtte gazdag volt.”

Megosztás

Nehéz feladat előtt állnak a családi vállalkozások

Teljesen át kell alakítani a gondolkodásmódjukat, hogy biztosítani tudják az utánpótlást a következő évtizedekre. Meghatározó szerepet töltenek be a magyar gazdaságban a családi vállalkozások, akiknek folyamatosan

FBN-H