Konfliktuskezelés felsőfokon – Beszámoló a novemberi klubról

A volt egyházügyi államtitkár a konfliktuskezelést a Munkaügyi Minisztériumban kezdte, a taxis blokád idején megalakult Országos Érdekegyeztető Tanács titkáraként. Ez az országos szervezet nemzetközi konfliktuskezelő intézetek tapasztalatait összegyűjtve elsőként tette lehetővé a munkavállalók és munkaadók közti mediációt. Az 1996-os törvény elfogadása óta van lehetőség közvetítő felkérésére a viták bíróságon történő rendezése helyett. 

A mediátori munka rendkívül etikus, munkája során etikai kifogással sosem éltek a felek. A mediáció folyamatát etikai kódex szabályozza, mely kitér többek között az óradíjra is és sikerdíj felszámítását nem teszi lehetővé. A közvetítésnek van egy több lépésből álló protokollja, mely a felek írásos és mindkét fél által aláírt felkérésével indul a közvetítő felé, majd közös megbeszéléssel folytatódik, melynek során tisztázzák a tárgyalás alapjait és a konfliktus lényegét. A tárgyalást minden esetben a mediátor vezeti.

Barátaival és mediátor kollégáival 2000-ben megalapította az Országos Mediációs Egyesületet, melynek azóta is tagja, most éppen elnöke. Tipikus civil szervezetként működnek, tagdíjakból. A tagok különböző szakterületeken döntőbíráskodással vagy mediációval foglalkoznak. Az Egyesült Államokban ezt a munkát egy független ügynökség végzi, melynek költségvetését a kongresszus hagyja jóvá. Magyarországon sajnos még nem tartunk itt, a lehetőséget és a szervezetet csak kevesen ismerik. A mediáció népszerűsítése érdekében évről évre megszervezik az Alternetív Vitarendezési Konferenciát. 

Az alternatív vitarendezésnek 3 típusa különböztethető meg. A békéltetés a legszelídebb formája, mely elsősorban a családon belüli vagy a családi vállalkozások családtagjai közötti konfliktusokat hivatott elsimítani. A közvetítés egy rendezett formában történő hivatalos felkérés, melynek során a felek autonómiája végig fennmarad. A döntőbíráskodás során a felek alárendelt szerepbe kerülnek, így a bíró döntéseit kötelesek elfogadni.   

A tapasztalatok azt mutatják, hogy kevesen bíznak meg egy független 3. személyben, pedig a mediátor szabadon választható és munkája szigorú szabályokhoz kötött. A mediátori szakma előnye, hogy jövőorientált, nem visszafelé tekintgető, bár a gyökereket mindig vizsgálja. A mediátor feladata a felek meghallgatása, a tárgyalás irányítása és adott mederben terelése, az erőszakos véleménynyilvánítás viszont szigorúan tilos. A mediáció során jegyzőkönyv nem készül, a megállapodás megszületésekor pedig az esetleges jegyzeteket meg kell semmisíteni. 

 

Boross Dávid képeit az indiai FBN Global Summitról ide kattintva tudod megnézni.

Ha szeretnéd a klubon kitöltött tesztlapot családtagjaiddal is kitöltetni, klikkelj ide: A családi vállalkozás, mint ellentmondás

Az est második felében pedig Makra József és fia, Attila meséltek magukról és a családi cégük történetéről (Grep Zrt.). 

Megosztás

Nehéz feladat előtt állnak a családi vállalkozások

Teljesen át kell alakítani a gondolkodásmódjukat, hogy biztosítani tudják az utánpótlást a következő évtizedekre. Meghatározó szerepet töltenek be a magyar gazdaságban a családi vállalkozások, akiknek folyamatosan

FBN-H