digitrendi

Digitalizációs hullám jöhet a hazai családi vállalkozásoknál

A fiatalabb utód-generáció hozza el a digitális fejlesztési hullámot a hazai családi cégeknél – derül ki egy friss felmérésből.

Tavaly novemberben készített felmérést a témáról a K&H a vele kapcsolatban álló, évi egymilliárd forint feletti forgalmat bonyolító családi vállalkozások körében.

Ennek alapján megállapítható, hogy több mint a felüknél már stratégiai szinten foglalkoznak ezzel a területtel. A megkérdezettek 20 százaléka pedig már ezeknek a fejlesztéseknek köszönheti a versenyelőnyét.

A felmérés szerint a családi cégeknél az utódok szerepe és jelentősége a legmarkánsabban éppen a digitalizációhoz való hozzáállásban jelenik meg.

„A digitalizáció és a mesterséges intelligencia napjaink egyik legfontosabb témája, ami a családi cégeknél erősen összefügg a generációváltással. Az utód ugyanis mindig valami újat akar hozni, ez ma a folyamatos online jelenlét. Az idősebb generációnak teret kell adnia a kibontakozásra, mert az ilyen jellegű fejlesztések nagyot lendíthetnek a cég működésén” – emeli ki Ékes Ákos, a K&H családi vállalatok központ vezetője.

Többet fordítanak az informatikára

Egyre nagyobb szeletet hasít ki az IT a vállalatok az éves költségvetésükből. A Deloitte ezirányú felmérése szerint dinamikusan növekszik a technológiai kiadások árbevételhez viszonyított aránya, ami 2021 és 2023 között 3,3 százalékról 5,5 százalékra nőtt.

Ugyanakkor nemcsak az árbevételhez viszonyított, hanem technológiai kiadások összesített értéke is növekszik, az előrejelzések szerint 2024-ben további 8,6%-kal haladhatja meg az előző évit.

Az informatikai fejlesztésekkel kapcsolatban három tipikus cégvezetői elvárás figyelhető meg: legyen olcsó, gyors és jó – állítja Szathmáry András, a Deloitte üzletviteli és technológiai tanácsadás igazgatója.

Hozzáteszi: elsődleges azonban soha nem lehet mindhárom egyszerre, ezért az optimumra kell törekedni, stratégia alapján, de akár projektenként mérlegelve a prioritásokat.

„Egy sikeres bevezetési projekthez azonban elengedhetetlen, hogy már előre és részletesen lássuk azokat az elvárásokat, amelyeket a jövőbeli megoldásnak ki kell szolgálnia. Az üzleti célok mellett nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy milyen képességek és kompetenciák állnak rendelkezésre cégen belül, illetve mi az, amit esetleg kívülről kell bevonni ahhoz, hogy a bevezetés és a későbbi üzemeltetés zökkenőmentes legyen” – hangsúlyozza a szakember.

Forrás: digitrendi.hu | 2024. január 2.

Megosztás

Nehéz feladat előtt állnak a családi vállalkozások

Teljesen át kell alakítani a gondolkodásmódjukat, hogy biztosítani tudják az utánpótlást a következő évtizedekre. Meghatározó szerepet töltenek be a magyar gazdaságban a családi vállalkozások, akiknek folyamatosan

FBN-H