Covid 19 gyorstalpaló

A mostani elég trükkös vírus, a sejtjeink ACE 2 receptoraihoz köt hozzá a torkunkban és a tüdőnkben. Bejut a sejt belsejébe, ott szaporodik úgy, hogy átprogramozza az emberi sejtet, mely a vírus fehérjéit kezdi el termelni. Ezt követően a vírus többszörösen összeépíti saját magát, kiszabadul a sejtből, amit közben elpusztít. Így szaporodik az emberi szervezetben. Ez a folyamat a tüdőben összpontosul, ennek köszönhetően ott jön létre egy gyulladás. Megtelnek a léghólyagok folyadékkal, ezért nem kapnak a fertőzöttek levegőt.

Az ismert fertőzöttek 20%-a kerül intenzív osztályra, melynek fele végződik halállal. Valószínűleg ez egy erős felülbecslés, mert a fertőzöttek nagy része nem ismert. Valószínűsíthetően egy nagyságrenddel nagyobb lehet a valós fertőzött, akik nagy része (kb. 80%) tünetmentes.

A fertőzés első 6 napja tünetmentes, de ebből az utolsó 2 nap már fertőző. Legtöbb embernél a tünetek megjelenése után még 8 napig tart a fertőző szakasz. A gyenge immunrendszerűek és a krónikus betegségekkel küzdőek jobban ki vannak téve a fertőzésnek, és náluk nagyobb az esély arra, hogy rossz irányt vesz a betegség. Mivel egészséges emberek is produkáltak már borzasztó tüneteket a vírustól, nem érdemes elkapni, mert nagy a kockázata.

2,5 millió fertőzött van jelenleg a világban, az élet leállításával sikerült ellaposítani a görbét. Kérdés, mi lesz, ha az élet újra indul, mint például Ázsiában. Amíg az emberiség nem lesz immunis vakcina által, addig a vírus fertőzni fog. Ez egy RNS vírus, egy RNS molekulából áll, melynek van egy fehérje burka. A vírusok nem élőlények teljesen, önállóan nincs anyagcseréjük, csak a gazdaszervezetben mutatnak életfunkciókat. Céljuk a szaporodás, önmaguk megsokszorozása. Az ACE-2 receptorok a sejtjeink felszínén találhatóak, ehhez köt hozzá a vírus tüskéje. A vakcina arra szolgál, hogy olyan fehérjék termelésére késztesse a szervezetünket, ami ezeket a tüskéket felismeri, így semlegesítve a vírust.

Móré Tamás kiegészítésként hozzátette, hogy a szívbetegek és a magas vérnyomásúak enzimgátló szereket szednek, melynek köszönhetően nő az ACE 2 receptorok száma, így ezek a gyógyszerek tulajdonképpen elősegítik a vírus megtapadását. A vírus mérete 0,125 mikrométer, emberi szemmel ugyan nem látható, de a maszkok meggátolják a szájba bejutását.

Kintses Bálint szerint ígéretes kutatási irány azon gyógyszerek kifejlesztése is, amik blokkolnák a vírus ACE 2 receptorainkhoz való kötődését.

Sok cég és állam fejlesztett már ki vakcinát, de a hatásosság és biztonságosság kipróbálása hosszú időt vesz igénybe. A leggyorsabb tesztelés eddig 5 év volt, ezt akarják most 1-1,5 évre leszorítani, de ebben még nincs benne a terjesztés, vagyis az emberekhez való eljuttatása. Ez akár +1-2 év is lehet, mire mindenkit beoltanak. Ahogy az influenza is évről évre változik és minden évben új vakcinára van szükség, ez a vírus is folyamatosan mutálódik. Amíg kiépülnek ezek a kapacitások, az biztosan még pár év.  Oxfordban már elkezdődött a klinikai tesztelések első fázisa, tehát legjobb esetben is 2022-re juthatunk hozzá az oltóanyaghoz.

Boross Dávid: Lehet-e a bolygót korlátozások alatt tartani még 2-3 évig?

Rózsa Tamás: A 70 év felettieknek az oltóanyag megszületéséig karanténban kellene maradniuk, ha nem tűnik el a járvány?

Kintses Bálint: Bizonyos korlátozásokat fenn kell majd tartani, pl. a határok zárva tartását, hogy lokálisan élhessenek az emberek. Hiszen pl. Afrikában még csak most fog kezdődni a járvány, vagyis, ha megnyitjuk a határokat, akkor vissza fog szivárogni az országokba. Most pontosan ez történik Szingapúrban, kívülről jönnek az újabb fertőzöttek és újra terjed a vírus a lakosság körében.     

Rózsa Tamás: Idős, krónikus betegek halnak meg leginkább és a cukorbetegek. Miért?

Kintses Bálint: A magas vérnyomás és a cukorbetegség a két legmagasabb rizikófaktor, de egyelőre senki nem tudja pontosan megmondani, hogy miért.

Fülöp Szabolcs: Két lehetséges irány a vakcina kifejlesztése és a gyógyszer, ami gyorsíthatja a gyógyulást. Ezutóbbi a kezelésben hatékony, de nem tudja megakadályozni a terjedést. Van 2-3 lehetséges gyógyszer is most, ez igaz?

Kintses Bálint: Igen, de ezek nem akadályozzák meg a fertőzést, csak a tünetek enyhítésére alkalmasak.

Boross Dávid: Melyik várható előbb?

Kintses Bálint: A meglévő antivirális szerek újra hasznosítása történhet meg a leggyorsabban.

Boross Dávid: Van ezek között ígéretes?

Kintses Bálint: Még csak most zajlanak a vizsgálatok. A fertőzésen átesettek vérszérumát felhasználva egy magyar cég kísérletezik egy gyógyszer előállításán. Eléggé előrehaladott állapotban vannak, már betegeken próbálják.

Boross Dávid: Évekig tartó folyamat lesz ez, nagyon át kell gondolnunk az életünket és hosszútávon kell alkalmazkodnunk a vírushoz anélkül, hogy mindent alárendelnénk a félelemnek.

Bálint prezentációját ide kattintva tudod letölteni.

 

Megosztás

Nehéz feladat előtt állnak a családi vállalkozások

Teljesen át kell alakítani a gondolkodásmódjukat, hogy biztosítani tudják az utánpótlást a következő évtizedekre. Meghatározó szerepet töltenek be a magyar gazdaságban a családi vállalkozások, akiknek folyamatosan

FBN-H