Csaladi alkotmany

Útravaló az áprilisi klubról

Az áprilisi klubon, melyen 28 család képviseltette magát, Dávid, Tom, Monostori Gitta (pszichológus, szervezetfejlesztő coach) és Varga Szabolcs a családi alkotmány készítésének folyamatán vezettek végig bennünket.  

A családi vállalkozásoknál évszázadokon keresztül az utódlás tervezése volt a fókuszban. A fő kérdés az volt, hogy az utódok hogyan tudják tovább vinni a céget. Ma már nem lehet utódlás alapon gondolkodni, inkább a családtagok jövőképét érdemes összehangolni, mely egy sok tanulással járó hosszú folyamat.

Az alkotmánykészítés folyamata négy jól elkülöníthető szakaszra bontható, melyek a helyzetkép feltárása, a jövőkép feltérképezése, a megállapodások elkészítése és a megvalósítás szakasza.

Az első kettőnél időzünk el legtovább, akár egy-két évig is eltarthat a helyzetkép és a jövőkép feltárása. Ez a két állomás nem átugorható és szakember bevonásával célszerű végig járni.

Nem számít kudarcnak az, ha a családtagok jövőképe különböző. A kudarc valójában inkább az, ha a család hozzá sem kezd az alkotmány elkészítéséhez. Az egyet nem értés sem probléma, ennek feloldásához viszont egy külső segítő szükséges, aki túljuttatja a családot az elakadáson. A kellemetlen szakaszon túljutva a megállapodások könnyebben létrejönnek, ha viszont nem kerülnek feloldásra, akkor a problémák a megállapodásoknál újra előbukkannak.

  1. állomás: Helyzetkép

1.1 Gyors tükör

Először azt érdemes feltérképezni, hogy a családtagok mit gondolnak a családról, a vállalkozásról és a tulajdonlásról. Választ kell kapnunk arra is, hogy kik vagyunk, milyen felelősséget vállalunk és mit tulajdonlunk. Ebben a szakaszban érdemes tisztázni például, hogy ki számít családtagnak (élettárs is vagy csak a házastárs?) vagy hogy kit támogat, kiről gondoskodik a család. Olasz családok esetében mindenki családtagnak számít ellentétben az amerikai családokkal, Magyarországon pedig a kettő kombinációját figyelhetjük meg.  

  1. 2 Személyes körkép

Idő kell ahhoz, hogy a családtagok valóban megismerhessék egymás elképzeléseit. A családtagokkal négyszemközt egyeztetve egy külső szakértő tud leginkább segíteni a személyes jövőképek feltárásában. Az alapítónak nagy befolyása van az egész folyamatra, ezért, ha benne érik meg az alkotmány elkészítésének gondolata, akkor az a többi családtagot is magával ragadja. Amennyiben a nextgen fejében születik meg az ötlet, akkor annak fogadtatása már kétséges a többi családtag, főként az alapító részéről, aki akár bizalmatlanságként is megélheti a nextgen kezdeményezését. Csak akkor érhetünk el eredményt, ha az alapító is nyitott a folyamatban való részvételre.

A személyes dinamikáinkkal mindenképpen érdemes tisztában lennünk, hiszen hosszú távon hatnak. A nehézség abban rejlik, hogy az énképünk változik, tehát nem mindegy, milyen időszakban történik a személyes körkép feltárása és az én-ideálunkkal éppen milyen a viszonyunk.  A jó szomszédság alapja a jó kerítés, vagyis, ha tisztában vagyunk a szerepeinkkel és a határainkkal, mint családtag, munkatárs és tulajdonostárs és ezeket nem keverjük össze, az növeli a hatékonyságot. Ha egy családban tudatosulnak a személyes motivációk, akkor tud a család együtt építkezni. Azt mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy nem ugyanaz a szenvedély viszi tovább a vállalatot, mint ami létrehozta. Természetes, hogy az utódgeneráció mástól jön izgalomba. Jobb helyzetben vannak azok a nextgenek, akik nem a családi vállalatnál kezdték pályafutásukat. Ők önmagukra és a teljesítményükre vonatkozóan máshonnan is kaptak visszajelzést, így általában tisztább a jövőképük, stabilabb az énképük, jobb az önértékelésük, továbbá magabiztosabban rukkolnak elő formabontó ötleteikkel.

  1. 3 Családi körkép

Ennek feltárása kisebb csoportokban hosszabb időn keresztül történik. A moderátor a szülőkkel, a testvérekkel, esetleg a többi családtaggal külön is beszélget a vélemények összecsiszolása érdekében. Ha alapvetően nincs látható konfliktus, akkor is lesznek érzelmileg megterhelő helyzetek a folyamatban, melyek felszínre kerülhetnek. Ugyanakkor a család pozitív jellemvonásaira is fény derül, melyet megerősítésként élnek meg a családtagok, vagyis a családi mintázatok összekovácsoló erőként is hatnak. A családi dinamikák és annak ismerete, hogy vállalkozó, tulajdonos vagy pénzügyi családról van szó, elengedhetetlen a jövőtervezéshez. A folyamat végén egyértelművé válik, hogy kik vagyunk és miért dolgozunk.

A családi alkotmány nem a konfliktusok elsimítása céljából íródik, mégis azok elkerülhetetlenül felszínre kerülnek, a problémák láthatóvá válnak. Szakember segítségével, moderált körülmények között kevesebb fájdalommal simíthatóak el a családtagok közötti konfliktusok. A pártatlan moderátor biztonságos teret biztosít ahhoz, hogy minden elhangozzék, ami a továbblépéshez szükséges. A családtagok közti nehézségek feloldása azonban hosszabb időt igényel.

  1. 4 Tulajdonosi körkép

A családtagok számának növekedésével nő a jelentősége a tulajdonlásnak. A döntési gyakorlat felülvizsgálása szükséges, mely különböző lehet az első-, a másod vagy a harmadgenerációs cégeknél. Fontos kérdés, hogy a döntéshozatal melyik szinten történik? A tulajdonosi és a vállalkozói szerep elválasztása ugyanis nem mindenhol történik meg.

  1. 5 Vállalati körkép

A bevont családtagok vállalattal kapcsolatos ismereteit bővítjük ebben a szakaszban. Ha egy inaktív fiatal családtagot is bevonunk az alkotmánykészítés folyamatába, akkor nemcsak új ötleteket és szemléletmódot kaphatunk, de fény derülhet az adott családtag affinitásaira is. Fontos, hogy az alapító az információkat ne csak az utóddal, hanem a többi családtaggal is megossza, vagyis a vállalatot valamennyi családtag megismerje. A tulajdonosi és a vállalati célok eltérőek lehetnek a családtagok között (pl. stratégiai célok versus cash-flow). Egy család nagy fejlődésen megy keresztül az alkotmány készítés folyamatában, gyakran a cégstruktúra is átalakításra kerül a folyamat részeként.

A vagyon tekintetében is fontos a helyzetfelmérés, mely nemcsak a céges vagyont érinti, hanem a cégen kívüli családi vagyont is. Érdemes arra vonatkozóan is kimutatást készíteni, hogy a vagyonelemekből milyen jövedelmek keletkeznek és azokat hogyan használjuk fel. Ez a vagyon dinamikájára mutat rá. Akkor lesz fenntartható egy családi vállalat, ha a család által meghatározott jövőkép tartalmazza a vagyonelemek felhasználásának módját is. Sok vállalatnál a vagyonelemek nagy része véletlenszerűen épül.

2. állomás: Jövőkép

A családtagok nagyon eltérő elképzelésekkel rendelkezhetnek mind a személyes, mind pedig a vállalati jövőkép tekintetében, s ezek ismeretének hiánya a későbbiekben sok konfliktust eredményezhet. A beszélgetéseket és elemzéseket követően itt kezdődik a definíciók meghatározása (pl. ki a családtag, mi számít céges vagyonnak, mi jár alanyi jogon minden családtagnak stb.), s valójában itt kezdődik az alkotmány körvonalazása. A klasszikus dilemma: igazságosság versus célszerűség? „Igazságosság a családtagokkal szemben, de célszerűség a vállalattal szemben” elv szem előtt tartása hasznos lehet.

3. állomás: Megállapodások

A megállapodások és a megvalósítás szakaszában már határidőket szükséges meghatározni, hiszen ez a projektmenedzsment szakasza. Itt már pontosan tudjuk, hogy mit akarunk, a megállapodásokat jogi struktúrákba foglaljuk. Az adásvételek, ajándékozások, az örökösödési papírok, vagyonjogi- és házastársi szerződések elkészítésének időszaka ez.

4. állomás: Megvalósítás

A fenntartható alkotmányhoz szükséges az egység, melyet egy közös ügy köré fűzhetünk fel (pl. alapítvány létrehozása), illetve a belső tehetségek gondozása, továbbá formálisan is menedzselni kell a tulajdonosi és a családi megbeszéléseket. Az alkotmány elkészítése és a folyamatban való részvétel már önmagában nyereség a család számára, de kritikus helyzetekben az alkotmány útmutatóként is szolgál.

Azok a vonzó alkotmányok, melyek rugalmasak, vagyis nem a jelent akarják bebetonozni, hanem lehetőségeket adnak a későbbi generációknak. Teret kell hagyni tehát a változáshoz és időnként, illetve bizonyos élethelyzetekben (felvásárlás, covid, családszerkezet megváltozása) felülvizsgálásra szorulnak.

Az alkotmány elkészítése a szükségtelen függőségek felszámolására és a szükséges függőségek tudatosítására is lehetőséget ad. A nextgenek számára a döntési szabadság átlátható szerződésekkel biztosítható, s nagy motivációs erőt jelent, ha szabad akaratukból maradnak a családi vállalkozásban. Érdemes kijelölni egy családi alkotmány felelőst a családból, aki végig vezeti a családtagokat a folyamatban és a későbbiekben az alkotmány fenntarthatóságát is biztosítja.

Tom prezentációjának diáit ide kattintva tudod letölteni.

A teljes hanganyag meghallgatásához klikkelj ide.

A klubon történt Mentimeter felmérés eredményei pedig jól mutatják, tagjaink hol tartanak a különböző állomások tekintetében.

Alkotmányhoz vezető út I.

Alkotmányhoz vezető út II.

Alkotmányhoz vezető út III.

Alkotmányhoz vezető út IV.

Megosztás

Mi várható a gazdaságban 2024-ben?

Németh Dávid – K&H Csoport | vezető elemző Csontváry-Kosztka Tivadar festőművészként vált ismertté, de azt már kevesen tudják róla, hogy korábban sokáig gyógyszerészként tevékenykedett. Ugyanabban

Költségoptimalizálás, hol és hogyan?

Vég Ottó | 3rdGen Tanácsadó- és Szolgáltató Zrt. | tulajdonos, CEO 35. K&H Családi Vállalatok Klub 2024. 02. 21. Közel 40 magyar tulajdonú céggel dolgoztak

FBN-H