kh klub

A generációváltás tapasztalatai a Foltin családban

A K&H legutóbbi Családi Vállalatok Klubján szeptember 21-én a K&H Központban Foltin András, az F&F Kft. ügyvezetője a generációváltás folyamatában megélt családi konfliktusaikról mesélt nagyon őszintén, ahogyan azt ő a saját szemüvegén keresztül látta, megtapasztalta.

Szülei még gyerekkorában elváltak, s András úgy érzi, ez a cégükre is komoly hatást gyakorolt, hiszen attól kezdve hiányzott a női dinamika a családi vállalkozásuk életéből.

A Foltin Globe egy élelmiszer importőr cég. Bátyjával, Csabával együtt korán kezdték a családi cégbe integrálódást. Középiskolás korukban minden nyáron egy hónapot a Foltin-Globe-nál töltöttek fix munkakörben, az egyetemi éveik alatt pedig itt végezték a nyári gyakorlataikat, András leendő elméleti fizikusként, Csaba pedig, mint leendő közgazdász. 2003-tól négy éven keresztül Csaba már főállásban dolgozott a cégnél azzal a nem titkolt szándékkal, hogy édesapjától átveszi az ügyvezetői munkakört.

Édesapjuk intuitív személyiség lévén a céget egész életében a megérzései alapján működtette. Csaba rendszerépítő, letisztult, érzelemmentes logikája, mellyel pl. a teljes raktárrendszert is átalakította, édesapjukat kezdetben teljesen lenyűgözte, akiből azonban hiányzott a rendszerszemlélet, a projektek végeztével így nem mindig tudott fiának új feladatokat adni. Az együtt dolgozás tehát hosszútávon nem működött. Csabát 2003 és 2007 között többször is eltávolította a családi cégből. András 2010-ben, az egyetem befejezése után csatlakozott. Kezdetben a logisztikáért felelt, később a kereskedelem és beszerzés tartozott az irányítása alá, 2013-ban pedig egy gyártási projekt futott a neve alatt. Ebben az évben született első fiúgyermeke, akit 2015-ben, majd 2017-ben újabb fiúgyermekek követtek.

2014-ben Csaba egy nagyobb projektmunkába kezdett, így viszonya édesapjával átmenetileg nyugvópontra került. Csabát leginkább a konkrét tervek hiánya és a folyamatos tűzoltás zavarta, a folyamatok és rendszerek az ő szemüvegén keresztül nem jól működtek, ezért fenekestől fel akarta forgatni az egész céget. A probléma talán abban gyökerezett, hogy Csaba kontroll- és rendszerszemléletben gondolkozott kizárva az érzelmeket és az emberi kapcsolatokat, míg édesapjuk manipulatív érzelmi hálóval irányított. A saját kockájából egyikőjük sem tudott kilépni. Édesapjuk önazonos volt a céggel, ezért számára nagy terhet jelentettek gyermeke folyamatos kritikái.

Amikor elkezdődött a folyamatok standardizálása, apukájukat is próbálták szabályok közé szorítani, pl. hogy ne veszekedjenek a munkavállalók előtt. Ennek feloldására megállapodtak a zárt ajtók mögötti veszekedésben, ami sajnos nem működött, mert édesapjukat nem lehetett keretek közé zárni. Hirtelen hozott nagy döntéseket, utána pedig a következményeket próbálta finomítani. A közös munka csak addig volt viszonylag működőképes, amíg édesapjuk volt az ügyvezető.

Gyermekei a vagyonra – melyet vagyonkezelő kezelt – nem tartottak igényt, csupán az ügyvezetést, a napi operációt szerették volna átvenni, ennek érdekében édesapjukkal közösen el is indították a szükséges jogi és banki folyamatokat. Persze felmerült kérdésként, hogy a Foltin Globe tulajdonjoga hogyan kerüljön átadásra, de e tekintetben nem tudtak időben dönteni, csak abban voltak biztosak, hogy az 50-50%-os tulajdonrész nem szerencsés. Az elhúzódó döntés miatt a dolgozók nyugtalankodni kezdtek és édesapjuk is úgy érezte, hogy kezd elfogyni körülötte a levegő, ezért vissza akarta venni a korábban már átadott ügyvezetést. Fél éves harc vette kezdetét, számokkal próbálták fiai meggyőzni, sikertelenül. Végül 2018. szeptemberében édesapjuk stróman segítségével taggyűlést hívott össze és kirúgta a családi cégből a saját fiait.

András az utolsó pillanatig kiállt a testvére mellett, amikor azonban apukájuk elbocsájtotta őket, döntött: a kézműves nyalókák gyártásával kivált az anyacégből. Ennek az volt az ára, hogy édesapját megválassza ügyvezetőnek. Annak érdekében, hogy pénzt szerezzen az első évben még veszteséges vállalkozásához, a Cápák című TV műsorba is jelentkezett. Időközben rá kellett jönnie, hogy azzal a cégstruktúrával, amit a Foltin Globe-ban a testvérével közösen építettek, nem volt önazonos, annak működtetéséhez szükség volt a testvérére is, akivel mindig nagyon jól tudtak együtt dolgozni. Sohasem versenyeztek, hanem kiegészítették egymást, ezt azonban egyke apukájuk sohasem értette.

András saját cége azóta szárnyal, jövő évi terve az 1 mrd Forint éves árbevétel elérése. Legfőbb partnere a Disneyland. Gyermekei nagy motivációt jelentenek számára, bátyja azonban – aki egyszerre veszítette el az édesapját, a munkáját és az álmát is -, azóta sem talált új célt. Most úgy tűnik, hogy öccse sikerei motiválják, s talán ráébresztik arra, hogy létezik más út is.

András utólag úgy látja, a legnagyobb hibát ott követték el, hogy nem mérték fel, milyen megterhelő egy alapító számára a cég teljes átszabása. Most már tudja, hogy nem az értelemre kell hatni elsősorban a számokkal és a statisztikákkal, hanem sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni az érzelmekre. Édesapjuk érzelmileg frusztrálttá vált, hiszen az ő átalakításaikat merényletként élte meg maga ellen, a hagyatéka ellen. Úgy érezhette, ha a céget átalakítják, akkor őt utasítják el. Működhetett volna a generációváltás, ha sokkal jobban oda tudtak volna figyelni édesapjuk érzelmeire. Édesanyjuk is hiányzott ebből a folyamatból, amiben túl sok volt a férfias egymásnak feszülés. Az élpuhító stratégiát egyedül édesanyjuk biztosíthatta volna.

A jelenleg 71 éves édesapjuk még napi szinten vesz részt a Foltin Globe működtetésében, gyermekeit pedig külsős személyekkel pótolta. Csabával 4 éve nincs beszélőviszonyban, Andrással tartja a kapcsolatot az unokák miatt. Érzelmileg mindenki megsínylette ezt a folyamatot, a nagypapára azonban az unokák jó hatással vannak és András bízik benne, hogy édesapja egyszer majd a testvérével is rendezi a viszonyt.

S hogy mi lesz a Foltin Globe jövője? Ezt egyelőre nem lehet tudni. András most önazonos, a saját csapatát építi. Egyet pedig biztosan eldöntött: a gyermekeit semmire nem fogja kényszeríteni.

Szerző: Csidei Krisztina, ügyvezető titkár, FBN-H Egyesület

Megosztás

Mi várható a gazdaságban 2024-ben?

Németh Dávid – K&H Csoport | vezető elemző Csontváry-Kosztka Tivadar festőművészként vált ismertté, de azt már kevesen tudják róla, hogy korábban sokáig gyógyszerészként tevékenykedett. Ugyanabban

Költségoptimalizálás, hol és hogyan?

Vég Ottó | 3rdGen Tanácsadó- és Szolgáltató Zrt. | tulajdonos, CEO 35. K&H Családi Vállalatok Klub 2024. 02. 21. Közel 40 magyar tulajdonú céggel dolgoztak

FBN-H